Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Dobrzany

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Dobrzany

11 lipca, 2019 0 przez Doradca Finansowy

Efektowny początek – Alfred Hitchcock powiedział kiedyś, że cały film powinien zacząć się od trzęsienia ziemi, a później napięcie powinno tylko rosnąć. Tej zasady z pewnością zachowywał się także Patryk Vega w filmie „Hans Kloss. Stawka korzystniejsza niż śmierć”. Teraz na początku okrutni naziści posiedli niezwykle istotny skarb w perspektywie Bursztynowej Komnaty, który obudził w nich każde najgorsze instynkty.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Pełczyce

Mrożące krew w żyłach spojrzenie Wojciecha Mecwaldowskiego w istoty Ringlego zwiastuje pełny napięcia i nerwowego oczekiwania charakter historii podawanej w filmie. Już od początku wybuchów i istnego morza krwi nie brakuje. Dla widzów lubiących czuć dreszczyk miłości i efektowne zwroty akcji film Patryka Vegi z pewnością posiada bardzo oryginalną i odpowiednio oryginalną propozycję.

klik i ogladaj film

Historia pełna zagadek

Wojenny film sensacyjny Patryka Vegi porusza temat poszukiwania zaginionego, zrabowanego przez nazistów skarbu, na jakiego trop wpada wybitny agent polskiego wywiadu Hans Kloss. Bursztynowa komnata to sama spośród najbardziej interesujących tajemnic dotyczących II Wojny Światowej. Nie obywa się oczywiście bez trudności, które są spowodowane m. in. przez działania dawnego znajomego głównego bohatera – Hermanna Brunnera. W wszelkiej scenie z udziałem przystojnego asa wywiadowczego nie mogło zabraknąć i dobrych osób i elementu miłosnego. O względy mężczyzny rywalizują piękna Ingrid Heiser (Anna Szarek) oraz młodziutka Elsa Krause (Marta Żmuda – Trzebiatowska).

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Pełczyce

Solidne podstawy

Scenariusz do filmu został wymyślony na celach „Stawki większej niż bycie” Andrzeja Zbycha. Emitowany w latach sześćdziesiątych serial stanowi ważną legendę polskiej popkultury. Patryk Vega jako reżyser musiał się zmierzyć z niezwykle ważnym zadaniem którym było nakręcenie kolejnych przygód najbardziej modnego asa polskiego wywiadu. Warto zobaczyć, że dodatkowym ograniczeniem potrafi istnieć wiek reżysera – stanowi on młodszy od oryginalnego serialu o wszą dekadę. Mimo wszystko, Patryk Vega wraz z Władysławem Pasikowskim, który stanowił poważny za scenariusz do filmu świetnie poradzili sobie ze powstawaniem nowej historii z udziałem Hansa Klossa. Sprawa jest utrzymana w charakterze legendarnego serialu, jednak jest ona wiele elementów tego kina. Nie wyszło w nim dużo spektakularnych efektów specjalnych jak również efektywnych, zaskakujących zwrotów akcji.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Pełczyce

Dwubiegunowa akcja

Ciekawym zabiegiem ożywiającym akcję obrazu jest użycie przez scenarzystów przeskoku pomiędzy latami młodości głównego bohatera, w których towarzyszył on chodzenia Bursztynowej Komnaty a spotkaniem Hansa Klossa z Brunnerem w jasnej Hiszpanii w latach 70. Do retrospekcji wydarzeń użyto ciekawego zabiegu stopniowego przyciemniania ekranu. Dzięki temu zagadnienia minionych lat 40 przywoływane pomiędzy wydarzeniami bieżącymi nie zlewają się spośród nimi. Taki zabieg nadaje filmowi i niepowtarzalnego klimatu.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Pełczyce

Znakomita obsada

W filmach Patryka Vegi nie nie brakuje znanych natomiast lubianych aktorów. Młode pokolenie aktorów poradziło sobie całkiem nieźle, a na najważniejszą uwagę zasłużyła oczywiście stara gwardia aktorska. Wielcy z serialu Stanisław Mikulski i Emil Karewicz jako Kloss i Brunner powracają na monitor w całym stylu. Panowie mimo zaawansowanego wieku pokazali, że dalej są w klasycznej formie. Co wysoce, można zaryzykować stwierdzenie, że starsze pokolenie aktorów nieco przyćmiło odtwórców głównych bohaterów w młodym wieku (Tomasz Kot oraz Piotr Adamczyk).

Odejście od schematu

„Hans Kloss. Stawka korzystniejsza niż śmierć” nie jest zwykłym filmem przypominającym inne produkcje Patryka Vegi. Reżyser jest wielki raczej z bycia bezkompromisowych obrazów środowiska policyjnego. Wbrew tego, że zarówno klimat jak również tematyka filmu znacząco odchodzi od reszty produkcji, to fani Vegi z pewnością się nie zawiodą. Można śmiało powiedzieć, że ukazanie na zdrowym ekranie nowych przygód Hansa Klossa powiodło się. Film stanowi istotny hołd dla legendarnego serialu z lat sześćdziesiątych.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Pełczyce

źródło artykułu Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć